Chlorochina (Arechina)

🇵🇱 Chlorochina (Arechina), lek stosowany w dermatologii od wielu lat, uzyskał 13.03.2020 dodatkowe wskazanie rejestracyjne; "Leczenie wspomagające w zakażeniach koronowirusami typu beta takich jak SARS-CoV, MERSCoV i SARS-CoV-2." !

🔹 DLA PACJENTÓW CHORUJĄCYCH NA COVID-19
Wg informacji uzyskanej dziś od Pani Prezes Małgorzaty Adamkiewicz (Adamed) cały zapas został przekazany do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia w celu dystrybucji do szpitali. 
Szpital może skierować wniosek do Ministerstwa Zdrowia w celu uzyskania leku z Agencji Rezerw Materiałowych.

🔹 DLA PACJENTÓW CHORUJĄCYCH NA TOCZEŃ
Lek nie będzie najprawdopodobniej w najbliższym czasie dostępny w aptekach dla indywidualnych pacjentów, w tym dla pacjentów chorujących na toczeń. W przypadku skończenia zapasów leku najlepiej podjąć próbę kontaktu z lekarzem specjalistą lub POZ w celu ustalenia alternatywnego leczenia. 
W większości przypadków kilkutygodniowa przerwa w leczeniu Arechiną nie wpływa znacząco na ogólny przebieg choroby, choć może wystąpić w tym czasie nasilenie objawów.

🔹 DLA PACJENTÓW CHORUJĄCYCH NA PORFIRIĘ SKÓRNĄ PÓŹNĄ.
Lek jest stosowany poza wskazaniami rejestracyjnymi. W przypadku braku dostępu do leku jedynym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do Szpitala z Oddziałem Dermatologicznym (dotyczy szpitali, które nie zostały w całości przekształcone w szpitale chorób zakaźnych).

🔹 DLA PACJENTÓW CHORUJĄCYCH NA INNE CHOROBY DERMATOLOGICZNE: od poniedziałku 16.03 pod adresem e-mail pacjenci@ptderm.pl lekarz udzieli ogólnych informacji na temat możliwości tymczasowego odstawienia leków w przypadku poszczególnych chorób dermatologicznych. 

Produkcja leku trwa, więc jest szansa, że bezposrednio po zabezpieczeniu najpilniejszych potrzeb osób zarażonych koronawirusem lek powróci do aptek. 


🇺🇸 Poland is the first country to approve choloquine as supplementary drug for SARS-CoV-2 infections. 
The Polish company Grupa Adamed tranfered all stocks to Polish Hospitals. Production is ongoing.